Diferencovanou úroveň rodičovského příspěvku, která bude zohledňovat předchozí práci rodičů, schválili dnes poslanci Národní rady (NR) SR. Příspěvek se bude diferencovat v závislosti na tom, zda rodič před jeho pobíráním pracoval a jak dlouho.
Rodiče, kteří byli zaměstnáni a vzdali se práce pro péči o dítě, dostanou od ledna příštího roku od státu zvýšenou částku příspěvku 256 eur (7712,26 Kč) měsíčně. Nižší příspěvek na současné úrovni 164,22 eura získá rodič, který před narozením dítěte nepracoval a neplatil příspěvky na nemocenské pojištění. Přiznán bude také osobě, která byla zaměstnána pouze krátkodobě, zda nesplnila podmínky nároku na mateřský příspěvek.
Pobíratelem zmíněného příspěvku se může stát jen rodič, který se rozhodne pro osobní péči o dítě a nevykonává žádnou výdělečnou činnost. Valorizace rodičovského příspěvku se zároveň posouvá na 1. ledna kalendářního roku. Podle dosud platné legislativy se jeho výše upravuje vždy k 1. září.
Poslanci při hlasování odmítli pozměňovací návrh opoziční poslankyně Kláry Sárközy (SMK) na zvýšení sumy rodičovského příspěvku, a to na úroveň čisté minimální mzdy platné od začátku příštího roku 266,6 eura (8031,59 Kč). Podle ministryně práce Víry Tomanové (nominantka Směr-SD) jde sice o dobrý návrh, s výraznějším než v zákoně navrhovaným navýšením částky příspěvku však nepočítá státní rozpočet na příští rok.
Kritice podrobil zákon místopředseda opozičního KDH Július Brocka. Podle něj je chybou, že se do státní sociální dávky vnáší systém zásluhovosti, který by měl být vyhrazen pojistnému systému. Výrazné zvýšení příspěvku pouze menší části rodičů je podle něj zároveň nespravedlivé vůči těm ostatním. „Proč vládní koalice takhle krátce před volbami jde naštvat část rodičů?“ zeptal se v dnešní rozpravě na půdě parlamentu Brocka.