Poplatek 1 euro při registraci do mýta bude zrušen

Silniční dopravci by při registraci do mýtného systému od příštího roku už neměli platit dosavadní jednorázový poplatek 1 euro při vydání palubní jednotky. Za přístroj, který ve vozidlech počítá ujeté kilometry na zpoplatněných komunikacích, budou platit, tak jako nyní, pouze vratnou zálohu 50 eur. Ministerstvo dopravy připravuje změnit mýtný řád, kde je jiná odplata a v současnosti je realizována formou paušálního poplatku 1 euro.

„V praxi se nebude muset do smluv uvádět žádná číselná hodnota, která v současnosti při uvedeném ustanovení je nutná. Určeno bylo jedno euro, aby mohla být na základě tohoto ustanovení smlouva pravomocná,“ informoval ve středu agenturu SITA mluvčí ministra dopravy Stanislav Jurikovič. Cílem je podle něj, aby po novém roce po schválení navrhované změny nebyla žádná jiná platba kromě zálohové, kterou je 50 eur za zapůjčení OBU jednotky.

„Odplata ve výši 1 euro je příjmem společnosti SkyToll, avšak tato částka v žádném případě nepokrývá náklady spojené s kompletní administrací výběru úplaty,“ uvedla ve středu pro agenturu SITA mediální zástupkyně SkyToll, a.s. Lenka Lendacká. Odplata 1 euro je podle ní nízká a je již jisté, že dopravci nebudou dostatečně motivováni, aby palubní jednotky v hodnotě kolem 300 eur efektivně využívali.

Vybírání jednoeurové úplaty budoucímu provozovateli mýtného systému určuje platná legislativa. „Původním účelem odplaty bylo motivovat hlavně zahraniční kamionisty, aby palubní jednotky efektivně využívali,“ pokračovala Lendacká. SkyToll proto navrhoval úplatu ve výši 30 centů na den, Národní dálniční společnost, a.s. však tuto částku neakceptovala. Eurová jednorázová odplata podle SkyToll-u nikoho motivovat nebude a tisíce jednotek bude nefunkčních v zahraničí. „Taková situace je neefektivní o to víc, že ​​ji zdědí stát, který bude v budoucnu systém provozovat,“ dodala Lendacká.

Další články autora