ZP evidují od 20 do 60 % neuhrazených nedoplatků

Zaplacení nedoplatku z ročního zúčtování zdravotního pojištění je pro některé pojištěnce a plátce pojistného stále problém.

Podle zjištění agentury SITA totiž jednotlivé zdravotní pojišťovny evidují neuhrazené nedoplatky na úrovni 20 až 60 %. Platby sice stále přicházejí, podle mluvčí Společné zdravotní pojišťovny Daniely Stričkové se však jejich frekvence snižuje.

Problémy s placením nedoplatků přitom přetrvávají dlouhodobě. Současná hospodářská krize tuto situaci podle většiny pojišťoven nezhoršila. „Počet pojištěnců, kteří nesplnili povinnost je srovnatelný s rokem 2008,“ uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Balážová. Apollo zdravotní pojišťovna má dokonce aktuální stav zaplacených nedoplatků vyšší než v uplynulém roce.

Jedině Zdravotní pojišťovna Důvěra informovala, že nedodržení termínu úhrad nedoplatků se mírně zhoršilo. „Za stejnou dobu oproti loňsku evidujeme rozdíl necelý milion eur. Pod tento fakt se pravděpodobně podepsala i hospodářská krize. Zaznamenali jsme to zejména na rapidním zvýšení žádostí o splátkový kalendář,“ uvedla specialistka pro externí a interní komunikaci pojišťovny Andrea Horka. Zvýšený počet žádostí o splátkový kalendář potvrdila i Všeobecná zdravotní.

Vyrovnat nedoplatky a přeplatky z ročního zúčtování zdravotního pojištění mají plátci pojistného a zdravotní pojišťovny do konce října. Platí se však pouze ty úhrady, které jsou vyšší než tři eura. Za prodlení hrozí sankce. Soukromým osobám do 165 eur, podnikatelům, právnickým osobám a samotným zdravotním pojišťovnám do 3 319 eur. Pojišťovny přitom potvrdily, že v letošním roce vrátily všechny nedoplatky, které vzešly ze správně a včas podaných zúčtování.

Další články autora