Bazén není pro alergiky

Jelikož se v krytém bazénu vystřídá množství lidí, do vody se dostávají mikroby. Mohla by se stát zdrojem nákazy, proto se do ní přidává chlór, který úspěšně blokuje množení mikrobů, a navíc jeho účinek ve vodě jistou dobu přetrvává.

„Zatím jako dezinfekční prostředek nemá žádnou konkurenci,“ vysvětluje Jindra Holíková, vedoucí odboru hygieny Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Bratislavě.

„Na dezinfekci se sice používá i ultrazvuk, ozonizace či mikrofiltrace, ale žádná z těchto technologií nepůsobí po celou dobu používání vody. Například účinek ozonu funguje jen v aktuálním objemu napuštěné vody. Během filtrace a neustálé cirkulace vody v bazénu rychle slábne, až se úplně vytratí.“

Co nás v bazénu ohrožuje
Mikroorganismy, které přenášejí několik druhů infekcí, mohou proniknout přes porušené potrubí do vodovodu a kontaminovat pitnou vodu. V bazénu to ovšem není problém, protože požadavky na vodu ke koupání jsou mírnější.

„Zdrojem však může být i plavec s nedostatečnými hygienickými návyky, případně člověk s hnisavým zánětem kůže či nedoléčenou ranou, nebo se zánětlivým onemocněním močových cest, o kterém často ani neví,“ říká hygienička.

Koncentrace mikrobů však musí být vyšší. Kryté bazény se navíc pravidelně kontrolují, takže k žádné hromadné nákaze by dojít nemělo.

\“Já jsem se s takovou situací během celé třicetileté praxe nesetkala,\“ řekla Holíková.

Limity chloru jsou prověřeny
Samotný chlór může podráždit zejména spojivky a dýchací cesty, nebo způsobit zarudnutí pokožky. „No pravidla pro dezinfekční dávky jsou celosvětově sjednocená, limity jsou jasně stanoveny,“ tvrdí Holíková.

Povolené množství je 0,3 miligramu chloru na litr pitné vody. Podobné složení má voda v dětských bazénech, do bazénů pro dospělé se množství chlóru zvyšuje na 0,5 miligramu. I Světová zdravotnická organizace považuje tuto koncentraci za neškodnou.

Krytým bazénům by se měli vyhýbat alergici, neboť chlór ve vodě jim může způsobit dýchací potíže až astmatický kašel nebo fleky na kůži. Zatímco před pár desetiletími tvořily asi 10 procent obyvatelstva, dnes trpí některou formou alergie polovina lidí. Mnozí o tom netuší.

Profesionální plavci
V některých českých médiích se objevily informace o rizicích každodenního kontaktu profesionálních plavců s chlorovanou vodou. „Já osobně jsem se nesetkala s případem, že by pacient jako pravidelný návštěvník kryté plovárny trpěl různými chronickými onemocněními dýchacího systému. Ani s žádným sportovcem, který tráví denně celé hodiny v bazénu,“ říká Viera Rozborilová, přednostka kliniky tuberkulózy a plicních chorob Martinské fakultní nemocnice.

Vůbec si neumí představit, že by úřady veřejného zdravotnictví tolerovaly překračování stanovených dávek dezinfekce v bazénech.

„Tím nevylučuji možnost vývoje astmatu i při trénovaném organismu. Má však jiné pozadí.“ Většinou hrozí lidem s narušeným imunitním systémem a dědičnými předpoklady.

Další články autora