I kojenci chlór zvládnou

V posledních letech se staly populárními kurzy plavání pro batolata. Někteří rodiče se však pro kontakt dítěte s chlorovanou vodou obávají vyššího rizika respiračních infekcí a zánětů středního ucha až chronických obtíží.

„Já s takovou negativní reakcí u malých dětí nemám zkušenost. Spolu s kolegy konstatujeme každé léto zvýšený výskyt zánětů vedlejších nosních dutin a zevních zvukovodů dětí – návštěvníků koupališť. Ty však mají bakteriální původ,“ říká Ján Bilkovič, otorinolaryngolog Dětské fakultní nemocnice s poliklinikou v Banské Bystrici.

„Já jsem příznivcem pohybových aktivit od útlého věku. Pobyt ve vodě způsobuje dítěti radost, pokusy o plavání rozvíjejí jeho pohybové schopnosti a přirozeným způsobem se učí nebát tohoto živlu,“ říká bratislavská hygienistka Jindra Holíková.

Pokud zařízení dodržuje správný provozní řád ao děti je dobře postaráno i po koupání, neměly by podle ní prochladnout, ani jim nehrozí nemoci dýchacího aparátu.

„Rodiče však musí úzkostlivě dbát na vlastní hygienu před vstupem do dětského bazénu.“

Termální vodu nechlorují

Do bazénů s termální vodou se chlór většinou přidávat nemusí, protože voda často obsahuje sůl, která působí proti mikrobům. Navíc by s chlórem vytvářela nevhodné sloučeniny. Výjimkou jsou teplé neslané termální vody, které chlórem dezinfikovat musí.
Plavání prospívá
Především je třeba si uvědomit, že hromadné koupání ve veřejných zařízeních je určeno pro zdravé lidi, říká hygienička Jindra Holíková. Plavání v bazénu má mnoho pozitiv, proto se ho není třeba vzdávat. Procvičuje svalový a kosterní systém těla i srdečně-cévní systém, masíruje celý povrch pokožky, otužuje a tím zvyšuje obranyschopnost organismu au mladých lidí zvyšuje kapacitu plic.

\“Podstatný je i relax a psychické přeladění na příjemnou aktivitu,\“ řekla Holíková. Infekční onemocnění se za jistých okolností může přenést na oslabený organismus. „Pokud někdo překonal nemoc nebo je po operaci, má sníženou obranyschopnost a měl by se proto podobných aktivit raději vzdát,“ upozorňuje hygienistka. Podobně i lidé s AIDS či onkologičtí pacienti, kteří berou cytostatika, či pacienti po transplantaci, kteří berou speciální léky. Všichni mají silně narušený imunitní systém.

Další články autora