Za rok pandemie narostly o miliony, další otevírá restauraci.

Během lockdownů a různých omezení podnikatelé podstoupili náročné zkoušky, které ještě nekončí. Existují však několik případů, které dokazují, že růst se dá i během krize.

Co spojuje příběhy tří úspěšných slovenských podnikatelů? Nespoléhali se na pomoc od státu a pomohli si vlastním nápadům.

Jízda proti pelotonu
Když ostatní stopli výdaje na marketing, oni si zaplatili spot na Eurosportu za stovky tisíc eur během nejslavnějších cyklistických závodů. V době, kdy jiné obchody stahovaly rolety v kamenných provozech, oni otevřeli první prodejnu v Bratislavě.

Bývalí profesionální cyklisté Peter a Martin Velitsovi však neměli první březnové týdny 2020 jednoduché. Vyrábějí cyklistické oblečení Isadore Apparel a kvůli nejistotě z toho, co přinese šířící se koronavirus, začali i oni okamžitě šetřit všude, kde se dalo.

„Na začátku to byla trochu panika. Nevěděli jsme, jak se to bude celé vyvíjet, báli jsme se, že se obchod zastaví. Stopli jsme výdaje na marketing a povypínali jsme online kampaně. Šli jsme na úplné minimum,“ přiznává Peter Velits.

Reakce trhu a zákazníků je však překvapila. Po dvou týdnech jim totiž začaly prodeje růst is vypnutým marketingem.

„Vůbec se to neodráželo na prodejích. Oproti loňskému roku nám začaly výrazně růst tržby. Uvědomili jsme si, že je tomu přesně naopak a že nyní je vhodná příležitost zatlačit na marketing. Kdo v naší oblasti nenarostl, asi dělal něco špatně,“ říká bývalý profesionální cyklista.

Tour de France namísto Gira
V květnu 2020 plánovali v Isadoru spustit velkou televizní kampaň během závodu Giro d’Italia. Pro pandemii však závod posunul. Plány nakonec změnili i Velitsovi a rozhodli se zainvestovat více než původně plánovali. Televizní spoty spustily v září na Eurosportu během nejslavnějšího závodu světa Tour de France.

„Zahrálo nám do karet, že to byl první velký závod po dlouhé době, přestože cenovka spotů na Giro a Tour de France je velmi rozdílná. Nakonec nám to velmi pomohlo a náš růst to extrémně akcelerovalo,“ říká Peter Velits.

Kampaň Cycling Struggles běžela v 53 zemích světa a Isadore za ni získalo zlatou Effie v kategorii Retail na evropské soutěži efektivní reklamy. Pomohla jim k tomu, že zatímco v roce 2019 dosáhly tržeb 1,7 milionu eur, v pandemickém roce 2020 to byly téměř tři miliony eur.

Pandemie pomohla také prodeji masa
V době pandemie se dá růst iv gastro odvětví a nemusíte být zrovna nadnárodní řetězec supermarketů. Marián Petrík má v Bratislavě síť malých řeznictví a jejich počet rozšířil iv krizovém období. Navíc, se zdravým masem v bio kvalitě ze slovenských farem provozuje i úspěšný e-shop a na sociálních sítích ho sledují desetitisíce lidí.

Březen 2020 a začátek pandemie však přinesl do Farm House velkou nejistotu. Provozovali tehdy pět řeznictví.

„Neměli jsme žádné informace o tom, jak bude zavření provozů probíhat, koho se dotkne nebo jak dlouho potrvá. Děláme s masem, což je specifický produkt, který má své zákonitosti a musí se spotřebovat v určitém čase. Pokud by došlo k úplnému zavření, pocítili bychom to velmi výrazně,“ říká Marián Petrík.

Pandemie nakonec prodeji masa paradoxně pomohla. Tím, že lidé pracovali více z domova, začali se více zajímat o jídlo. Navíc restaurace zůstaly zavřené, a tak si museli začít vařit sami.

I proto se Farm House rozhodli pokračovat v plánovaném rozvoji a otevřely další dvě prodejny, mobilní streetfood a restauraci.

„Využili jsme k tomu peníze z České spořitelny. Dostali jsme úvěr ve výši 100 tisíc eur, což jsme investovali do rozšíření počtu prodejen. Věděli jsme, že pokud se budou v gastru dělat omezení, streetfoodu by se až tak dotknout nemuseli, jelikož je to jídlo s sebou. Část peněz jsme proto investovali i sem. Později jsme se rozhodli otevřít i restauraci, na kterou jsme si vzali další 100-tisícový úvěr,“ vysvětluje Petrík.

Z Malinové na Champs-Élysées
Podnikat začali po pádu komunismu ve sklepě rodinného domu a za dvacet let si už na jejich výrobcích pochutnávali v celé Evropě. Perníky z Malinové u Prievidze se dostali na vánoční trhy na pařížském Champs-Élysées, do Německa, Irska i Rakouska.

Pandemie však všechno změnila. Rušení kulturních akcí, trhů a festivalů znamenalo, že odbyt se jim ze dne na den prakticky zastavil. Úspěšná rodinná firma tak stála před existenční otázkou.

„Celé Slovensko i Evropa zůstaly zavřené doma. Když jsme začali opět pracovat, v první řadě jsme se snažili najít nové odběratele. Všichni, se kterými jsme za 30 let dělali, pro pandemii ze dne na den zavřeli,“ vzpomíná na situaci před dvěma lety Andrea Sílešová, jednatelka společnosti Medex-fam.

Původně plánovali v roce 2020 investovat do nových strojů, našetřené peníze však v době krize utratily na mzdy pro třicítku zaměstnanců.

„Mysleli jsme si, že nám to nová vláda refunduje, ale nic takového se nestalo. Našetřené peníze jsme utratili a korona stále pokračovala. Naštěstí nám tehdy půjčila peníze banka a mohli jsme začít znovu vyrábět. Pomalu se opět rozbíháme,“ vzpomíná Silešová.

Výhodný úvěr během korony
Množství malých a středních podnikatelů na Slovensku se už téměř dva roky potýká s následky přetrvávající koronakrize. Pomoc od státu označuje několik za pomalou a nedostatečnou.

„Firmy se stále nedočkaly odškodňovacího zákona a stát navíc hází náklady za své chyby na ramena zaměstnavatelů. Zároveň pokračují praktiky zásadních změn ve zkráceném řízení, bez standardního připomínkování, bez diskuse s dotčenými, bez jasného zdůvodnění a bez analýzy dopadů,“ konstatuje Ján Solík, prezident Sdružení podnikatelů Slovenska.

„Tato záruka usnadní podnikatelům přístup k investičním a provozním úvěrům. V praxi tak mohou peníze získat i klienti, kteří by se na jeho poskytnutí bez záruky nekvalifikovali. Projeví se to ve snížené úrokové sazbě oproti klasickému úvěru. Přínosem jsou i snížené požadavky na jeho zabezpečení a velkou výhodou je možnost splatnosti až do 15 let,“ říká Katarína Gašparovská, ředitelka finančních řešení pro firmy v České spořitelně.

Specializovaný úvěr slouží k podpoře investičních projektů ak tomu, aby měly firmy dostatek peněz na svůj běžný provoz. Použít jej mohou také k refinancování stávajících dluhů.

Maximální výše úvěru je 7,5 milionu eur, přičemž doba splatnosti může být nastavena od tří měsíců do 15 let.

Zájem o peníze je velký
Peníze mohou firmy využít pro více účelů jako jsou investice do hmotného nebo nehmotného majetku, financování potřeby provozního kapitálu nebo refinancování stávajících závazků. Nejčastěji o úvěr žádají firmy, které podnikají ve velkoobchodu a maloobchodu nebo průmyslové výrobě.

„Zájem o financování projektů s podporou EFG je velký. Od července 2021 jsme pomohli více než stovce malých podnikatelů. Aktuálně roste zájem o financování firem, které řeší nárůst cen svých vstupů pro výrobu či podnikajících v ohrožených sektorech aktuální vlnou pandemie,“ vysvětluje Gašparovská.

Další články autora