Volkswagen zakládá společnost na výrobu baterií, v Evropě postaví šest gigafabrik

Německá automobilová skupina Volkswagen vytváří evropskou společnost pro výrobu baterií.

Cílem je konsolidovat výrobní proces, od zpracování surovin, přes vývoj jednotné baterie, až po řízení evropských „gigafabrik“. Nová společnost se bude věnovat i opětovnému využití vyřazených autobaterií a recyklaci vzácných surovin, které obsahují.

Automobilová skupina o tom informovala v pondělí v tiskové zprávě.

Volkswagen plánuje v Evropě zřídit šest gigafabrik, aby pokryl rostoucí poptávku po bateriových článcích v rámci skupiny. V závodě ve městě Salzgitter ve spolkové zemi Dolní Sasko chce v roce 2025 začít s výrobou unifikovaných bateriových článků pro běžné koncernové modely. Na rozvoj závodu vyčlenily dvě miliardy eur.

S výstavbou dalších dvou gigafabrik se počítá ve Španělsku a ve východní Evropě. O přesném umístění těchto továren má koncern rozhodnout v první polovině roku 2022.

Další dva závody na výrobu bateriových článků plánuje Volkswagen otevřít do roku 2030.

Výstavbu pěti továren bude zastřešovat nově založená evropská společnost. Švédský podnik Northvolt AB, v němž má Volkswagen podíl přibližně 20 %, postaví další továrnu ve městě Skelleftea na severu Švédska. Ta bude od roku 2023 vyrábět bateriové články pro segment prémiových automobilů.

V příštích pěti letech plánuje skupina Volkswagen do vývoje a výroby nových elektromobilů investovat přibližně 52 miliard eur.

Další články autora