Ropa a zlato navzdory dubajské úvěrové krizi zdražily

Ceny ropy v pondělí vzrostly o více než dolar na barel, protože slabá americká měna a napětí ve vztazích s Íránem po zadržení pěti Britů převážily nad obavami z vlivu dubajských problémů při splácení dluhů.

Lednové dodávky lehké americké ropy zdražily o 1,23 USD na 77,28 USD za barel a londýnská ropa Brent poskočila o 1,29 USD na úroveň 78,47 USD za barel. Ceny ropy se v průběhu letošního roku zvýšily o 70 %, jelikož investoři pozorně sledují známky zotavování globální ekonomiky a možného oživení poptávky po palivech. Podle analytiků by však mohlo dojít ke korekcím, a to tak v oblasti cen akcií i komodit, pokud Dubaj nebude schopen vyřešit své problémy se splácením závazků.

Zlato v pondělí zdražilo v souvislosti se slabým dolarem a zotavilo se tak po prvotním výprodeji, kdy investoři vyměňovali žlutý kov za hotovost, když zvažovali, co pro finanční trhy znamenají problémy Dubaje při splácení úvěrů. Miguel Perez-Santalla ze společnosti Heraeus uvedl, že zlato nejprve oslabilo kvůli tomu, že investoři potřebovali hotovost na krytí ztrát v souvislosti s problémy Dubaje. Spotová cena zlata ve 20:45 GMT však nakonec vzrostla na úroveň 1 178,65 USD za unci oproti páteční závěrečné ceně 1 176,70 USD za unci. Únorové dodávky na divizi COMEX newyorské komoditní burzy posílily o 6,80 USD na 1 182,30 USD za unci. Prvotní oslabování zlata zastavilo například i vyjádření vysokopostaveného čínského představitele, který řekl, že dubajské problémy by mohly pro Čínu být příležitostí nakoupit zlato a ropu.

Další články autora