Která varianta financování auta je nejvýhodnější pro vaše potřeby?

Nákup auta je pro většinu lidí poměrně klíčovou záležitostí, neboť se po koupi bytu či domu může jednat o druhou nejdražší věc, kterou si pořizují. Rozhodně je tedy nutné takový nákup důkladně promyslet. Jestliže nemáte na auto peníze našetřené, budete muset řešit financování. Poradíme vám, jaké jsou možnosti.

Možnosti financování nového vozu

Dobrou zprávou je, že financování auta nemusí být noční můrou. Jakmile pochopíte, jak se v problematice orientovat, bude se vám již mnohem snadněji rozhodovat, jakým způsobem peníze na auto seženete.

Výběr auta už tedy máte nejspíš za sebou, rozhodli jste se pro konkrétní vůz a teď už vám jde jen o to, abyste na něj sehnali peníze. Pochopitelně za co nejvýhodnějších podmínek. Možností je celá řada, pojďme je tedy společně postupně probrat.

Koupě auta za své

Jde samozřejmě o nejjednodušší, nejlevnější a nejvýhodnější způsob financování vašeho vysněného vozu. Jenže málokdo má na účtu částku, se kterou může cenu auta plně pokrýt. Ovšem pokud jste si ušetřili, je rozhodně výhodné si tímto způsobem nové auto pořídit.

Výhodou je, že nebudete mít žádný dluh a auto bude ihned vaše. V případě, že by se cokoliv stalo nebo se změnila vaše finanční situace a vy jste se dostali do finančních problémů, můžete auto hned prodat a většinu peněz budete mít zpět. Pokud auto koupíte za své, nebudete se muset starat o měsíční splátky a žádné finanční instituci nebudete platit žádné poplatky ani úroky.

Nevýhodou je to, že se budete muset koukat jen po autech, která se prodávají za částku, kterou máte přichystanou. Budete tak možná muset slevit ze svých nároků a nebudete mít auto v plné výbavě. Zároveň byste měli myslet na to, že není vhodné se zcela vydat z peněz. I po tom, co auto koupíte, by vám měla na účtu zůstat nějaká suma pro případ, že byste potřebovali ihned nějaké peníze navíc.

Značnou nevýhodou může být i to, že nejspíš nebudete moci zaplatit za auto v hotovosti ani kartou. V hotovosti lze podle aktuálních zákonů ČR platit pouze do výše 270 000 korun. Za platbu kartou by pak obchodník odváděl vysoké částky z takzvaného mezibankovního poplatku. Jde o regulované nařízení EU a jedná se o 0,2 až 0,3 % ze zaplacené částky. Platbu tedy budete muset v takovém případě provést klasickým bankovním převodem. Než jej prodejce na svém účtu uvidí a zaúčtuje jej, může to trvat třeba 24 hodin. Takže budete muset čekat.

Financování vozu úvěrem

Jestliže peníze na auto připravené nemáte, budete si je muset půjčit. Jednou z možností je klasický bankovní úvěr nebo nebankovní půjčka, což může být často výhodnější než leasing. Zde je však třeba zvážit, kolik za celkovou dobu splácení přeplatíte. Stále se vám ještě vybraný vůz za tuto cenu vyplatí? Navíc úrokové sazby mohou být vyšší, pokud si pořizujete ojetý vůz, než by byly u nového. Případně můžete využít takzvanou bezúčelovou půjčku, kdy finanční instituci neuvádíte, na co půjčené peníze potřebujete.

Nejvýhodnější půjčku si můžete spočítat například prostřednictvím kalkulaček na internetu. Můžete také sami obejít vybrané poskytovatele, případně můžete využít služeb finančního poradce, který vám nejvýhodnější půjčku napříč všemi finančními institucemi najde.

Rozhodně také volte úvěr, kde nebudete platit sankce za předčasné splacení. To pro případ, že byste se rozhodli půjčku doplatit dříve.

Pořízení auta na leasing

Leasing nebo přesněji finanční leasing je nejznámější možností financování auta. Je možné, že budete platit nižší měsíční splátku než byste platili v případě úvěru, ale není to pravidlo. Záleží pochopitelně na podmínkách, které konkrétně vám leasingová společnost nabídne.

Auto je v tomto případě během splácení majetkem leasingové společnosti a do vašeho osobního vlastnictví přechází až po úhradě poslední splátky. Výhodou může být i to, že v případě problémů s vozem dokážou některé leasingové společnosti zařídit výhodnější servis.

Pokud vám nevadí, že auto není vaším majetkem a možná ani nechcete, aby bylo, můžete využít takzvaný operativní leasing. Jedná se v podstatě o pronájem vozu. Auto využíváte, platíte za něj měsíční poplatky a pravidelně jej můžete obnovovat za jiný model. Měsíční poplatek většinou zahrnuje i základní servis a pojištění, tudíž nemusíte řešit už žádné další výdaje. A když si nakonec auto budete chtít ponechat, můžete se s leasingovou společností dohodnout na odkupu vozu. V případě, že jej budete vracet, počítejte s tím, že vám leasingová společnost může naúčtovat nadměrné opotřebení vozu nebo případné poškození.

Peer to peer půjčka na nákup auta

Peer to peer půjčka neboli P2P půjčka je v posledních letech čím dál populárnějším produktem. První P2P půjčky vznikly v roce 2005 v Anglii a od té doby se rozšířily po celém světě.

Jde vlastně o to, že si lidé půjčují peníze, aniž by se do toho zapojily banky. Zjednodušeně řečeno, na jedné straně jsou lidé, kteří poskytují peníze (investoři), na straně druhé je člověk, který si chce půjčit. Jedná se tedy o přímé propojení klient-investor. P2P půjčky se poskytují výhradně online. Ovšem podmínky pro získání takového P2P úvěru jsou podobné, jako byste žádali o klasickou půjčku. Budete potřebovat dobrou bonitu a kreditní skóre. A budete muset dodat i potvrzení vašich příjmů. Od toho všeho se pak bude odvíjet i nabídnutá úroková sazba.

V každém případě, ať už sáhnete po jakémkoliv úvěru, je dobré, aby to byla proficredit.cz. Dokáže vyřešit spoustu problémů.

Další články autora