Peníze navíc se hodí vždy, i když má člověk dobře placenou práci. Za extra peníze si lze koupit něco pro sebe, hezký dárek nebo je ušetřit např. na dovolenou. Jak si tedy přilepšit ke stávajícímu platu a získat tak peníze navíc?
Z hlediska rozpočtu je získání peněz navíc skvělým způsobem, jak zvýšit úspory, splatit dluhy nebo si dovolit dodatečné náklady, které s sebou přináší život. Je to také skvělý způsob, jak začít budovat základ na důchod nebo jiné dlouhodobé cíle.
Peníze navíc
Peníze navíc mohou být velkou pomocí pro jednotlivce a rodiny, které se snaží vyjít s penězi. Dále mohou poskytnout významnou úlevu těm, kteří mají vysoké náklady spojené s každodenním životem nebo se snaží vytvořit finanční polštář do budoucna.
Peníze navíc lze získat několika způsoby:
- výhodným spořením
- dlouhodobým šetřením
- přesčasy ve stávajícím zaměstnání
- vedlejším zaměstnáním na odpoledne nebo víkend
- prodejem věcí
- z dědictví
- z investic
- půjčkou
Výhodné spoření a stejně tak i dlouhodobé šetření není pro většinu lidí žádnou neznámou. Výhodně spořit lze již na spořicích účtech, přičemž úroky nabízí každá banka jiné. Další možností spoření jsou různé spořicí instituce, které se zabývají např. stavebním spořením nebo spořením na důchod.
Přesčasy ve stávajícím zaměstnání nemůže využít každý, protože někteří zaměstnavatelé přesčasy neumožňují nebo je neproplácejí. Proto je vždy dobré si tyto informace zjistit ještě před nástupem do zaměstnání.
Nejjistějším způsobem, jak získat peníze navíc, je určitě vedlejší zaměstnání nebo brigáda. Vydělání peněz tímto způsobem může být však časově náročné a hůře ohodnocené. Někteří lidé zkoušejí také podnikat nebo si vydělat peníze nelegální cestou. Návod na to, jak vydělat peníze nelegálně, však neexistuje a člověk by to rozhodně neměl zkoušet.
Pěkné peníze se dají rychle vydělat prodejem různých věcí, nicméně se jedná vždy o spíše jednorázové přilepšení. Prodej je také často nejistý a člověk se na něj nemůže spolehnout vždy na 100 %.
Dalším způsobem, jak přijít k extra penězům, je dědictví. Z dědictví lze, kromě peněz, získat i nemovitost nebo další hmotné věci, které se posléze dají např. prodat.
Dobrým způsobem, jak si vydělat peníze navíc, jsou také investice. U investic však člověk musí počítat s dlouhodobějším zhodnocením peněz, tudíž není většinou možné využít peníze okamžitě. Pro mnoho lidí jsou také investice komplikované a nerozumí jim.
Bankovní a nebankovní půjčky
Pokud člověk opravdu potřebuje peníze a není schopen získat extra peníze žádnou z možností, nezbývá mu než si peníze půjčit. Možností na trhu je hned několik.
Peníze si lze půjčit od banky a využít např. nějaký spotřebitelský úvěr, při kterém však klient musí většinou uvést, na co si peníze půjčuje.
Bankovní půjčky jsou také často spojené s náročnějším papírováním, což mnohé odradí. Při půjčce u bankovních institucí klient většinou potřebuje dva doklady totožnosti, potvrzení o příjmech ze zaměstnání a také být vlastníkem bankovního účtu. Půjčku bez bankovního účtu banky neposkytují.
Další možností je zapůjčení peněz od některé z nebankovních společností, které často vycházejí svým klientům vstříc, papírování není tolik, půjčky jsou rychleji vyřízené a peníze si mohou půjčit i zadlužení klienti.
Některé nebankovní společnosti nabízejí dokonce i půjčku bez bankovního účtu, při které klient nepotřebuje vlastnit bankovní účet. Půjčka bez bankovního účtu se tak vyplácí hotově po domluvě s klientem a podepsáním smlouvy.
Jiné nebankovní společnosti nabízejí např. SMS půjčku, nebankovní půjčku na ruku ještě dnes, půjčku po telefonu, půjčku bez nahlížení do registru apod.
Půjčky od nebankovních společností mají společné rychlé vyplácení peněz, nejrychleji je to s nebankovní půjčkou na ruku ještě dnes, kdy klient může dostat peníze do několika minut.
Půjčky u nebankovních společností mají však také nevýhody, a to např. vyšší úrok, kratší dobu splácení a skryté podmínky.