Investoři vyzvali Wizz Air, aby respektoval práva zaměstnanců

Skupina 14 investorů vyzvala maďarskou nízkonákladovou leteckou společnost Wizz Air, kótovanou na burze v Londýně, aby umožnila svým zaměstnancům zakládat odbory a vstupovat do nich. Důvodem jsou obavy, že společnost je „aktivní“ odrazuje od tohoto postupu a porušuje jejich lidská práva.

Investoři včetně dánského penzijního fondu AkademikerPension a britského Ardevora Asset Management uvedli, že svoboda odborů je zakotvena v celé řadě globálních a regionálních úmluv a zákonů. Jejich průzkum však naznačil, že společnost blokuje zaměstnance, kteří do nich vstoupí.

Wizz Air zatím nereagoval na žádost o komentář.

Wizz Air odmítá spolupráci s odbory
Investoři v dopise poukázali na šest příkladů z roku 2014, kdy rumunský soud udělil pokutu společnosti poté, co bylo krátce po založení odborů propuštěno 19 zaměstnanců. A dopis cituje také generálního ředitele Józsefa Váradiho, který v červnu 2020 řekl, že společnost „všude vynechává odbory“, protože „zabíjejí podnikání“.

V dubnu 2021 Wizz Air odmítl výzvy odborů v Itálii, aby se s nimi dohodly na pracovní smlouvě, a oznámil tamnímu ministerstvu práce, že plánuje fungovat bez spolupráce s odbory.

„Respektování práv zaměstnanců je v konečném důsledku o péči o bezpečnost cestujících,“ řekl Jens Munch Holst, generální ředitel AkademikerPension, dánského fondu s hodnotou 23 miliard USD (20,34 miliardy eur).

„Existuje stále více důkazů o tom, že zaměstnancům je blokován vstup do odborů nebo jsou propuštěni, když tak učiní. To je naprosto nepřijatelné,“ dodal.

Investor hrozí, že se vzdá svého podílu
I když investoři uznali, že se společnost snažila řídit pracovní vztahy prostřednictvím interního orgánu známého jako Wizz People Council, vyjádřili obavy o jeho efektivnost při informování manažerů o problémech zaměstnanců.

Konkrétní investoři poukázali na nedávnou zprávu od informátorů, kteří vyjádřili obavy o bezpečnost letů pro únavu pilotů.

„Uznání svobody zaměstnanců vytvářet odbory a vstupovat do nich není jen právní a morální odpovědností zaměstnavatele, ale také důležitou strategií pro zmírňování rizik,“ píše se v dopise, ve kterém investoři vyzvali Wizz Air, aby veřejně a formálně uznal práva zaměstnanců na zakládání odborů a vstup do nich a zavázal se k nediskriminaci na základě členství v oborech.

Holst z AkademikerPension dodal, že pokud představenstvo odmítne jednat, jeho fond se vzdá svého podílu ve Wizz Air a umístí společnost na seznam vyloučených subjektů.

Další články autora